منوهای نصب در پنل مدیریت

الکترونیک عمومی بخش هشتم(انواع ترانزیستور ها)

ترانزیستور

ترانزيستور قطعه نيمه هادي است

براي تقويت و سوئيچ کردن سيگنال هاي الکترونيکي

ترانزيستور فقط مي تواند در يک جهت فعال باشد


 

 

 

انواع ترانزسیتور

انواع ترانزیستورها

   

BJT( Bipolar Junction Teransitor)

ترانزیستورها انواع مختلفی دارند در این بخش به توضیح ترانزیستور Bjt می‌پردازیم.

ترانزیستور یک  نیمه هادی است که کاربردهای مختلفی از جمله تقویت ولتاژ ، تقویت جریان ، سیگنال، سوئیچ و … دارد. ترانزیستور سه پایه دارد که عبارتند از: امیتر- کلکتور- بیس

برای آن‌که بتوان از ترانزیستور به عنوان یک تقویت کننده ‌یا سوئیچ و… استفاده کرد، لازم است تغذیه‌ی DC آن را تامین نمود. عمل تغذیه ولتاژ پایه‌های ترانزیستور را بایاسینگ ترانزیستور می‌نامند.

 


از ترانزیستور بسته به نوع کاربردی که مد نظر است می‌توان در آرایش مختلف مداری استفاده نمود. بسته به آن‌که سیگنال ورودی به کدام پایه داده شود و سیگنال خروجی از کدام پایه گرفته شود، سه آرایش مختلف وجود دارد و پایه مشترک بین ورودی و خروجی ترانزیستور نام آرایش آن را مشخص می‌کند.

 امیتر مشترک : ورودی بیس خروجی کلکتور

کلکتور مشترک : ورودی بیس خروجی امیتر

بیس مشترک : ورودی امیتر خروجی کلکتور

آرایش امیتر مشترک نسبت به بقیه کاربرد بیشتری دارد. چون در این حالت بیشترین تقویت ولتاژ و جریان را داریم و منحنی شکل خروجی نسبت به ورودی 180 درجه اختلاف فاز دارد.

ترانزیستور SMD

بایاس ترانزیستور

یک منبع DC مناسب که از بيرون مدار به آن اعمال میشود، باياس دهی يا باياسينگ نام دارد.

به طور کلی ترانزیستور در سه ناحیه فعالیت می‌کند:

 ناحیه‌ي قطع:

ناحیه‌اي است که جریان بیس، صفر و ترانزیستور هنوز به آستانه‌ی هدایت نرسیده است.                                                               IB = 0 ,IC = 0 ,VCE ≈ VCC

 

 

ناحیه‌ی فعال:

 در این ناحیه، ترانزیستور در حال هدایت است و با تغییرات زیاد VCE ، تغییرات جریان کلکتور کم می‌باشد (ثابت = IB ).

IB ≠ 0 ,IC ≠ 0 ,VCE ≠0

ناحیه‌ی اشباع:

ناحیه‌ای است که ترانزیستور در حال هدایت است ولی با تغییرجزییVCE (کسری از ولت) تغییرات بسیار زیادی در جریان کلکتور مشاهده می‌شود.

 

 

تقویت کننده امیتر مشترک

سیگنال ورودی که به رنگ آبی نشان داده شده و سیگنال خروجی که تقویت شده و با سیگنال ورودی 180درجه اختلاف فاز دارد به رنگ قرمز نشان داده شده است.

آرایش امیتر مشترک ،تقويت کننده ولتاژ و جريان است

 

کلکتور مشترک

در این آرایش ضریب ولتاژ خیلی کم است اما بهره‌ی جریان زیاد است لذا گفته می‌شود که آرایش کلکتور مشترک2 تقویت کننده‌ی خوبی برای جریان است.

 

بیس مشترک

در این آرایش ضریب تقویت ولتاژ زیاد و بهره جریان کم است . این تقویت کننده بیشتر در جایی که مدار در فرکانس بالا کار می کند به کار می رود.